اصلاحات و ضرب‌المثل‌ها (شرق گیلان)

 

نویسنده: محمدولی مظفری به کوشش مهرناز مظفری
ناشر: فرهنگ ایلیا
تاریخ چاپ: 1393
مکان چاپ: رشت
تیراژ: 1000
شابک : 9ـ224ـ190ـ964ـ978
تعداد صفحات: 258

 در این کتاب حدود 500 ضرب‌المثل گیلكی (به گویش شرق گیلان) به ترتیب حروف الفبا تدوین شده است. آوانگاری و ترجمه فارسی هر یك از ضرب‌المثل‌ها در كنار آن آورده شده است.

نام محمدولی مظفری برای بسیاری از گیلک‌زبانان، یادآور نغمه‌های دلنشینِ زبان مادری است. یادآور دیلمان و کوه و دامون. یادآور شعرهایی است که زمزمه‌ای بود در سال‌های عشق و آتش و تلاطم. تاسیانی‌هایی برای میراث‌های از دست شده. دلتنگی مادرانِ رنجور یا زمزمه‌های پدران خسته سر به کوه نهاده و هر چه بود زندگی بود، زندگی گیلکانه. اما مظفری به شاعری و چلنگری بسنده نکرده بود. جانِ شوریده‌ای داشت برای ثبت آنچه که از سرزمین پدری به یادگار مانده بود و می‌رفت تا کمرنگ شود در فراموشی روزگار. پس به میان مرمانش رفت، از آنان شنید و ثبت کرد. اما دریغ که خود مجال آن را نیافت تا نگاشته‌های خود را به دلخواه خویش تدوین کند. و این همه ماند تا از میان فرزندان یکی همت برگمارد و یادداشت‌های پراکنده پدر را به سرانجام رساند. آنچه در این کتاب آمده گردآورده‌های دکتر مهرناز مظفری است از دست‌نوشته های پراکنده پدر.

محمدولی مظفری در دیباچه‌ای که بر این کتاب آورده نوشته است:

«در ثبت این کتاب نهایت کوشش و دقت به عمل آمده تا آن‌طور که از اشخاص شنیده شده، ثبت شود. معدودی از این «اصطلاحات و ضرب‌المثل‌ها» فارسی ـ گیلکی و چند تایی هم فارسی است یا نظیرش در فارسی هست. از طرفی معتقدم تمام آنها توسط مردم عوام ساخته نشده، ای بسا باسواد‌هایی خوش ذوق بوده‌اند (در این خطه و یا خیلی جاهای دیگر) که یا خود اصطلاح و مَثَلی فارسی ساخته‌اند و یا از نوع فارسی آن الهام گرفته و آن را با گویش محلی خود آمیخته و یا به آن زبان برگردانده‌اند و نوشته‌های‌شان اکنون پوسیده و از میان رفته و فقط مقداری از آن در اذهان مردم مانده که به امروز منتقل شده است. بسی ترانه، دوبیتی، قصه، مثل، اصطلاحات، آداب و رسوم و ... به زبان‌فارسی در نزد مردم این ناحیه نهفته است که در نوشته‌ای نخوانده‌ام (بی‌شک در نزد مردم نواحی دیگر هم این چنین است).

پس با علم به این، باید بر خود واجب می‌دانستم آنچه را که از مردم ‌می‌شنوم، بی کم و زیاد ثبت کنم. حیفم آمد که فارسی‌ها و مخلوط‌های فارسی را جدا کنم. امید است باتوجه به توضیحات بالا خلاف نرفته باشم».

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار تصویری