معرفی کتاب سرزمین کُرمانج ها

 

 

این کتاب حاصل تلاش چند سال تلاش و تحقیق مؤلف در ایران و کشورهای هم‌جوار، در مورد آداب و رسوم و سابقۀ تاریخی و نژادی و جغرافیای مناطق کردنشین و مشاهیر و علمای کرد و جنبش دینی و ملی کرد با مستندات معتبر تاریخی است.

انسان موجودی کنجکاو، جستجوگر و پرتلاش آفریده شده و برای پی‌بردن به راز و رمز جهان هستی و بررسی اوضاع و احوال گذشتگان و کشف حقایق، مدام در تلاش و تکاپو است. بخش مهمی از این تلاش و کوشش، مربوط به شناخت انسان‌ها نسبت به همدیگر است، هرچند از لحاظ قالب و شکل بدن یکسان آفریده شده‌اند؛ ولی از لحاظ زبان، بیان، آداب و رسوم، چگونگی معیشت، سابقۀ تاریخی، نژادی، افکار، عقاید اجتماعی، باورهای دینی، خوراک و پوشاک، نظامی حکومتی و سایر خصوصیات زندگی با هم تفاوت فاحشی دارند.

اقوام مختلفی مثل لر، آذری، ترکمن، کرد، بلوچ و عرب که در جغرافیای کشور ما زندگی می‌کنند، سابقۀ تاریخی و نژادی و دینی و آداب و رسوم و گویش آنان در گذشته و حال باید دانسته شود که چگونه بوده‌اند؟ در این کتاب تلاش شده که به شیوۀ علمی و بر پایۀ مستندات تاریخی و با تکیه بر دیدگاه و نظریات اندیشمندان در مورد قوم «کرد» به تمامی این مطالب پاسخ داده شود.

در فصل اول دربارۀ اصل، نسب و نژاد قوم کرد سخن گفته شده و دیدگاه افراد مختلف در این‌باره بیان شده است. فصل دوم دربارۀ ظهور زرتشت و ارتباط کردها با آن می‌باشد و در ادامه نیز دربارۀ عشایر و ایلات کردان و چند نمونه از عشایر مانند بابان، همه‌وند، مکری، جاف و .... معرفی شده‌اند. ایلات و عشایر کرمانج ارمنستان در فصل سوم، دیگر کردان در ایران در فصل چهارم، ایلات و عشایر کرد خراسان در فصل پنجم، عشیرۀ بارزانی در فصل ششم، عشیرۀ برادوست در فصل هفتم و در فصل هشتم عشایر مامدی و ... معرفی شده‌اند. در فصل نهم مختصری از جغرافیای کردستان آمده است. فصل دهم اختصاص یافته است به مشایخ و مذاهب در بین کردها و معرفی برخی از مشایخ آنها.

برخی از ادبا و نامداران کرد در فصل یازدهم معرفی شده‌اند که به ترتیب عبارتند از: ژنرال احسان نوری پاشا، عبدالرحمن شرفکندی معروف به «هه‌ژار»، بابامردوخ روحانی معروف به شیوا و ملای جزیری.

در فصل دوازدهم موسیقی کردی و انواع آن و همچنین رقص کردی و انواع آن معرفی شده است. آداب و رسوم و فرهنگ عامۀ کردی مثل مراسم عروسی و عزاداری، سرگرمی‌های مردم و چند ضرب‌المثل کردی در فصل سیزدهم و قصه‌های کردی چون قصۀ زه‌نبیل فروش، قصۀ مم وزین در فصل چهاردهم آورده شده است. همچنین در این فصل برگردان چند واژۀ کردی به فارسی، اسامی ماه‌های کردی و چهار فصل سال، نام‌های کردی و دیدار رهبر انقلاب اسلامی از کردستان آورده شده است.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمۀ مؤلف

فصل اول: اصل و نسب و نژاد قوم کرد

فصل دوم: ظهور زرتشت پیامبر

فصل سوم: ایلات و عشایر کرمانج

فصل چهارم: ایلات و عشایر دیگر کردان در ایران

فصل پنجم:ایلات و عشایر کرد خراسان

فصل ششم: عشیرۀ بارزانی

فصل هفتم: عشیرۀ برادوست

فصل هشتم: عشایر مامدی ـ پنیانشی ـ حزب کارگران کرد ترکیه معروف به pkk

فصل نهم: شرح مختصری از جغرافیای کردستان

فصل دهم: اسلام خلفای راشدین، دراویش، مشایخ و مذاهب در بین کردها و معرفی برخی از مشایخ کرد

فصل یازدهم: معرفی برخی از ادبا و نامداران کرد

فصل دوازدهم: موسیقی کردی

فصل سیزدهم: آداب و رسوم فرهنگ عامۀ کردی

فصل چهاردهم: قصه‌های کردی

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار تصویری