جشن غله در ترکمنستان

 مردم مناطق مختلف ترکمنستان در پیروى از سنت به وجود آمده در سال‌هاى پس از استقلال این کشور، جشن‌هاى ملى جدیدی از جمله جشن خربزه، جشن اسب اصیل ترکمنی، جشن قالی، جشن باخشی(خواننده سنتی)، جشن محصول، جشن ملی آب و به ویژه جشن گندم را همه ساله در سومین یکشنبه ژولای هر سال برگزار می‌کنند.

محل رسمى برپایى جشن گندم در اطراف موزه «گندم» در منطقه «آنو» و نیز میدان جدید «گندم سفید» در  عشق‌آباد است که به شکل شاخه‌ای از دانه‌های گندم احداث شده‏‌است و نیز در مراکز استان‌ها و سراسر ترکمنستان با حضور عده کثیرى از مردم ترکمن، مقام‌هاى بلند پایه این کشور و سفیران کشورهاى خارجى برگزار می‌شود.

اهداى جوایز به کشاورزان و گندم کاران نمونه و رانندگان کمباین‏ها و پرسنل خدمات فنی بخش کشاورزی ترکمنستان و برپایى نمایشگاهى از دستاوردهاى کشاورزی استان‌هاى پنجگانه ترکمنستان از دیگر برنامه‌هایى است که ترکمن‌ها در جشن غله امسال اجرا کردند.

 در ترکمنستان همه اراضی کشاورزی متعلق به دولت هستند و کشاوران این کشور با استفاده از تسهیلات و یارانه‌های دولتی این زمین را اجاره کرده و محصولات کشاورزی تولیدی خود را با قیمت تعیین شده از سوی دولت به انبارهای دولتی این کشور تحویل می‌دهند.

گندم، پنبه، شالی و چغندر قند از مهمترین اقلام محصولات کشاورزی هستند که در اراضی کشاورزی ترکمنستان کاشت، داشت و برداشت می‌شوند.

نگاهی به صنعت کشاورزی ترکمنستان

گندم، پنبه، شالی و چغندر قند از مهمترین محصولات کشاورزی هستند که در زمین‌های کشاورزی ترکمنستان برداشت می‌شوند.

مقامات ترکمنستان بر این باورند که ترکمنستان از نظر تولید گندم خودکفا شده و درصدند تا صادرات این محصول را آغاز کنند.

در ترکمنستان همه اراضی کشاورزی متعلق به دولت است و کشاورزان این کشور با استفاده از تسهیلات و یارانه‌های دولتی این زمین‌ها را اجاره کرده و محصولات کشاورزی تولیدی خود را با قیمت تعیین شده از سوی دولت به انبارهای دولتی تحویل می‌دهند.

کشاورزی نیز از محورهای توسعه اقتصادی در ترکمنستان است و این کشور در عین اینکه بخش عظیمی از آن را کویر معروف «قره‌قوم» تشکیل می‌دهد ‪ یک و نیم میلیون هکتار از اراضی خود را زیر کشت 2 محصول مهمگندم و پنبه قرار می‌دهد.

کانال مصنوعی «قره‌قوم» به طول هزار و صد کیلومتر به عنوان مهمترین طرح آبرسانی در این کشور، آب شیرین آمودریا(جیحون) را به اقصی نقاط ترکمنستان هدایت می‌کند.

هم‌اکنون کشاورزان این کشور سالانه تا یک میلیون تن پنبه برداشت می‌کنند.

ترکمن‌ها احترام خاصی نسبت به نان و تولید گندم و نقش این محصول حیاتی در زندگی مردم دارند، ترکمنستان با پایان فصل برداشت گندم، هر ساله جشن غله «غله بایرامی» را به صورت گسترده به عنوان یک جشن ملی و مردمی برگزار می‏‌کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #1 شبنم 1394-05-26 13:26
سلام برشما کاش چنین جشنهایی که گویا ریشه در فرهنگ ایرانی دارد در کشورمان احیا میشد

اخبار تصویری