ادبیات عامه بختیاری

 

معرفی کتاب:

ادبیّات عامه ی بختیاری

قطع: وزیری

شمارگان:۳۰۰۰ نسخه

ناشر: نیوشه

مولف : دکتر عباس قنبری عدیوی

زمان نشر: ۱۳۹۱

چکیده کتاب به نقل مستقیم اثر:

ادبیّات هر کشوری آیینه‌ی شناخت دیدگاه‌ها، فرهنگ و هنر مردم آن کشور است و بی‌شکّ هرچه این ادبیّات بهتر تبیین گردد، زمینه‌ی مناسب‌تری برای مطالعه‌ی آن فراهم می‌شود. هم چنین، بخشی از ادبیّات هر کشور، فولکلور و ادبیّات شفاهی آن است که ساخته‌ی مردم عادی(عوام) است و همچون ادبیّات رسمی و دانشگاهی(آکادمیک) مولّد و زاینده است. زایش گونه‌های ادب عامّه از جنس خواسته‌ها و آفریده‌های مردم و گویشوران آن است. تحلیل و بررسی آن منجر به شناخت مردم خواهد شد؛ چون معتقدیم کهفرهنگ، اساسِ یک جامعه و روح بلند ملّت‌هاست و کشوری که فرهنگ غنی خود را بشناسد و آن را حفظ نماید و به دیگران منتقل کند؛ در این زمینه موّفق تر و سرافرازتر خواهد بود. این پژوهش نیز در همین راستا و برای نیل به هدف شناخت بهتر «فرهنگ و ادب مردم بختیاری» تنظیم گردیده است.

کتاب حاضر شامل چکیده و شش  فصل با نام «ادبیّات عامّه ی بختیاری» است و در پایان علاوه بر خلاصه و نتیجه گیری، پیش نهادهایی نیز برای پژوهشگران(و دانش‌جویان) این عرصه ارایه گردیده است که امیدوارم سودمند باشد.

 این اثر به طور ویژه به ادبیّات عامّه و فرهنگ مردم بختیاری اختصاص دارد، امّا با توجّه به گستره و دامنه‌ی کار تحقیقی و دانش‌جویی، سعی شده است تا منابع مهمّ و پژوهشی روزآمد چون: وِب‌گاه‌ها، سامانه‌های اینترنتی، مطبوعات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های ویژه ی فرهنگ عامّه‌ی سایر مناطق و اقوام نیز به گونه ای معرفی شوند تا مورد استفاده‌ی دقیق و علمی کاوشگران علاقه‌مند قرار گیرد. ضرورت پاس‌داشت و آموزش فولکلور و زبان‌های محلی ایرانی از طریق دانشگاه‌ها، انگیزه‌ی دیگری برای تدوین این کتاب است.

انجام دادن این تحقیق بدون بهره‌گیری از دانش مردم و         گویشوران گُم‌ْنام بختیاری امکان‌پذیر نبود و تنها نام چند کس از آنان در پایان یاد کرده خواهد شد تا به نمایندگی از همه‌ی کسانی که پدیدآورنده و گسترش دهنده‌ی این فرهنگ هستند، قدردانی شود.

اگر چه هیچ کاری بی نقص وعیب نخواهد بود؛ فروتنانه، ضمن پذیرش کاستی‌های پژوهش، امیدوارم این کتاب، موجب ادای دَین ما نسبت به فرهنگ، ادبیّات و هنر سرزمین عزیزمان ایران، گردد و آرزومندم  استادان و صاحب نظران ارجمند با کرامت و بزرگواری، برای به رفع کاستی‌ها از راهنمایی خویش مرا بهره‌مند فرمایند.

یا رب از ابر هدایت، بِرَسان بارانی؛             پیش تر زان که چو گَردی، ز میان برخیزم.

عباس قنبری عدیوی 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار تصویری