عروسی در آذربایجان

 

آيين عروسي در مناطق گوناگون به شيوه‌هاي مختلف و با جزييات جالبي برگزار مي‌شود؛ يکي از اين مناطق، آذربايجان است. در اين مناطق، رسم است زماني که پسرها به سن سربازي مي‌رسند، پدر و مادر با هم‌فکري يکديگر همسري را براي او انتخاب مي‌کنند و به خواستگاري « اِل‌ چي ليق» دختر مورد نظر مي‌روند. خواستگاري به اين صورت انجام مي‌شود که زنان ميان سال يا به اصطلاح گيس سفيدها به‌عنوان «ال چي» يا خواستگار به خانه‌ پدر دختر مي‌روند و موضوع خواستگاري را با او در ميان مي‌گذارند.

رمضان در فرهنگ مردم تاجیکستان

ماه رمضان در تاجیکستان

   مردم تاجیکستان هر سال ماه مبارک رمضان را همراه با آیین‌های ویژه‌ای گرامی می‌دارند، آمیختگی فرهنگ و تمدن غنی تاجیکان با فرهنگ اسلامی باعث شده که ماه رمضان در این دیار به ماه دوستی و محبت شهرت یابد.  مردم تاجیکستان هر سال ماه مبارک رمضان را همراه با آیین‌های ویژه‌ای گرامی می‌دارند. به‌رغم گرمای شدید هوا در ماه مبارک رمضان امسال در کشور سردسیر تاجیکستان، مردم مسلمان این کشور با تمام وجود به استقبال این فریضه بزرگ و مهم الهی آمده‌اند.

 سفره رمضانی تاجیک‌ها

سفره رمضانی تاجیک‌ها همانند سفره عید بوده و با انواع غذاها و خوردنی‌ها آراسته می‌شود. اما «نشالا» از خوردنی‌هایی است که افراد با هنر و با سلیقه تنها  ماه رمضان در تاجیکستان و گاهی در روزهای عید و یا در زمان جشن و سرور می‌پزند.

جشن بیل گردانی در نیم ور محلات

 

جشن بیل گردانی به عنوان نمادی از تلاش و همدلی همه ساله در آستانه فصل آبیاری مزارع با حضور خود جوش گروههای مختلف مردم روز جمعه نوزدهم فروردین ماه جاری در شهر نیم ور محلات استان مرکزی برگزار شد. این آیین با قدمت حدود دوهزار ساله به عنوان نمادی برای تشکر الهه آب، ریشه در فرهنگ آب و آبیاری داشته و نمادی برای نشان‌دادن زور و پهلوانی به دشمنان بوده‌ است و به اعتقاد مردم منطقه نیم‌ ور این بازی آیینی، به برکت و زیادی آب کمک می‌کند.  گفته می شود، برای حفظ این رسم معنوی هر سال در مواقعی که مسیر جوی های آب توسط گل و لای و یا رشد گیاهان و علفهای هرز در ماه اسفند و اوایل فصل بهار مسدود می شده و آبرسانی به مزارع این شهر به کندی انجام می گرفته، با اعلام بزرگان شهر، مردم با کمک یکدیگر به پاکسازی حریم جوی می پرداختند.

بهار در فرهنگ مردم

دکتر مصطفی خلعتبری لیماکی

 زیبایی بهار همواره موجب شده است بسیاری از نویسندگان و شاعران سرزمین كهن ایران در وصف آن سخن بسرایند و همچون «صدای سخن عشق» گفتارشان اصلاً تكراری نیست.

بهار در ادب پارسی

آمد بهار و رفت  و  من از كنج آشيان                  وقتي بر آمدم  كه  گلي  در چمن نماند

عاشق اصفهاني

بهار مي‌رسد آيا بــــود كه در چمني                  نشسته پاي گل و ياسمين تو باشي ومن

هلالي جغتايي

اخبار تصویری